Nie każdy guzek piersi musi być groźny
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Badanie piersi@pixabay.com
Każde zgrubienie, które wyczułaś w piersi, budzi twój niepokój. Jednak wcale to nie oznacza, że dzieje się coś złego. Guzki mogą pojawić się zarówno u kobiet bardzo młodych, jak i zbliżających się do menopauzy. Rodzaj tych łagodnych zmian w dużym stopniu związany jest z wiekiem, a głównym winowajcą są hormony.
Comiesięczne cykle, oraz ciąża, karmienie piersią i zbliżająca się menopauza. Te burze hormonalne wywołują ciągle zmiany w piersiach, jednak większość z nich ma łagodny charakter. Mimo to, każdy guzek należy pokazać lekarzowi i zrobić zlecone przez niego badanie piersi.
- U młodych kobiet w piersiach przeważa tkanka gruczołowa. Gdy się rozrasta, zaczynają się tworzyć małe sprężyste guzki tzw. gruczolakowłókniaki. Zwykle tworzą się one między 20 a 30 rokiem życia. Badanie USG łatwo rozpozna rodzaj guzków i wykluczy ewentualne zagrożenie. Każda młoda kobieta powinna robić USG co pół roku. Gdy guzek za bardzo się rozrasta lekarz zaleca jego wycięcie. Gdy same robimy badanie piersi, możemy wyczuć liczne zgrubienia, które występują najczęściej po zewnętrznej stronie piersi lub pod biustem i towarzyszą im obrzęk oraz ból przed każdą miesiączką. Są to zmiany mastopatyczne i aby je potwierdzić musimy zrobić USG. Zgrubienia te ustępują po porodzie lub menopauzie i nie usuwa się ich.
- U dojrzałej kobiety w piersiach przybywa tkanki tłuszczowej, dlatego po 40. roku życia badanie piersi powinno sprowadzić się do mammografii. W piersiach mogą powstawać torbiele - miękkie sprężyste guzki, które łatwo się przesuwają i przypominają pęcherzyki wypełnione płynem . Mogą one mieć różną wielkość. Torbiele są dobrze widoczne przy badaniu USG, które jako badanie piersi uzupełniające zalecane jest paniom przyjmującym zastępczą terapię hormonalną. W ich piersiach bowiem, na skutek przyjmowania hormonów przybywa tkanki gruczołowej. Jeśli torbiele rosną i robią się bolesne można je usunąć przez nakłucie i odessanie strzykawką płynu, który je wypełnia. Mammografia lub USG piersi może także wykryć brodawczaka. Ten guzek rozwija się wewnątrz przewodów mlecznych i nie ma związku z karmieniem piersią. Jego leczenie zależy od wielkości.
- Kobiety po menopauzie często maja w piersiach złogi wapnia. Są to małe zwapnienia, którego nie wykryje samodzielne badanie piersi. Są one dobrze widoczne przy mammografii. Mogą one występować w dwojakiej formie:
- jako makrozwapnienia związane ze starzeniem się organizmu
- jako mikrozwapnienia, które - gdy są widoczne podczas mammografii w stanie rozproszonym - mogą być oznaką zmian przedrakowych. Należy wtedy niezwłocznie wykonać biopsję w celu wykluczenia lub stwierdzenia obecności rakowych komórek.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora